Moim problemem są szpary między zębami i diastema. Czy zamykanie szpar poprzez pełne leczenie ortodontyczne aparatem stałym to jedyne rozwiązanie?

Czy zamykanie szpar poprzez pełne leczenie ortodontyczne aparatem stałym zlikwiduje szpary między zębami i diastemę?

W przypadku występowania szpar między zębami istnieje wiele alternatywnych metod leczenia. Wszystko zależy od sytuacji klinicznej. W przypadku współistnienia ze szparowatością innej wady zgryzu, najodpowiedniejsze wydaje się leczenie ortodontyczne, w ten sposób leczymy oba problemy. W sytuacji kiedy szpary między zębami stanowią jedyne występujące zaburzenie, warto rozważyć inne metody leczenia.
Alternatywny dla aparatu stałego, szybszy i tańszy sposób zamknięcia szpar między zębami to wykonanie na zęby licówek lub koron pełnoceramicznych, w zależności od tego, które rozwiązanie będzie bardziej zasadne w danej sytuacji klinicznej. Aby zabudować jedną szparę, potrzeba wykonać uzupełnienie na dwa zęby, gdyż szpara powinna być zabudowana symetrycznie, tak aby całość wyglądała estetycznie.
Zamykanie diastemy za pomocą licówek. W przypadku poszerzania zębów w celu zamknięcia szpar, wykonując na nie licówki lub korony pełnoceramiczne, istnieje jeszcze jedno ograniczenie, mianowicie szpara nie może być zbyt duża. Zbyt duża szpara może wymagać takiego poszerzenia zębów, że będą one wyglądały nienaturalnie (będą za szerokie w stosunku do swojej długości) i ostateczny efekt estetyczny nie będzie zadowalający. W takiej sytuacji pozostaje jedynie leczenie ortodontyczne czyli zbliżenie zębów do siebie i zamknięcie tym samym szpary.

Na koniec warto także zaznaczyć, że bardzo częstą przyczyną szpary pomiędzy centralnymi siekaczami górnymi (fachowa nazwa tej szpary to diastema) jest przerost wędzidełka wargi górnej. W takiej sytuacji należy przeprowadzić zabieg podcięcia wędzidełka. Choć nazwa nie brzmi zachęcająco, to jest to zabieg niezwykle krótki i prosty wykonywany przez chirurgia stomatologicznego. Jest oczywiście bezbolesny, gdyż wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym.