Korony zębowe Grodzisk Mazowiecki

Czym są korony zębowe, podział koron, dla kogo są przeznaczone korony zębowe?

Jeżeli Państwa zęby są przebarwione, zniszczone lub złamane, to jeden z naszych stomatologów może Państwu zaproponować założenie korony zębowej. Jakie są obecnie na rynku dostępne rodzaje koron zębowych? Dlaczego warto się zdecydować właśnie na to uzupełnienie protetyczne?

stomatologia warszawa grodzisk mazowiecki

Korony zębowe w Grodzisku Mazowieckim

Korony zębowe są przeznaczone dla osób, które chcą całkowicie zakryć uszkodzony ząb albo ząb, który został zniszczony przez próchnicę. W związku z tym korona zębowa spełnia funkcję wzmacniającą oraz ochraniającą. Zaletą koron jest również to, że w znacznym stopniu poprawiają one wygląd zęba i go wyrównują. Korony zębowe są wykonywane bardzo często po przeprowadzeniu leczenia kanałowego przednich oraz tylnych zębów. To uzupełnienie protetyczne jest mocowane na stałe. Można je stosować tak samo, jak swoje naturalne zęby. Korona zębowa nie jest wyjmowana z jamy ustnej i samoistnie nie wypada, tak jak to się czasami zdarza z protezami ruchomymi.

Korony zębowe Grodzisk Mazowiecki – mocowanie koron

Jak mocowane są korony zębowe? Gdy Państwa ząb jest zdrowy, to korona zębowa zostanie osadzona na tym, co zostało po uszkodzonym zębie. Tego rodzaju ząb jest wcześniej szlifowany, a następnie lekarz stomatolog nakleja na niego koronę zębową. Kolor korony zębowej jest wcześniej dobierany w taki sposób, żeby pasował on do pozostałych zębów, które znajdują się w Państwa jamie ustnej. Korony protetyczne są przez lekarza stomatologa zakładane również jako uzupełnienie i elementy mocujące do mostu protetycznego. Standardowo koronę zębową zakłada się w sytuacji, gdy można to zrobić na wcześniej wstawionych implantach zębowych. Muszą Państwo pamiętać o tym, że korona zębowa nie jest wtedy montowana bezpośrednio na implancie, tylko na specjalnym, tytanowym łączniku, który jest zatapiany w kość szczęki. Jakie są rodzaje koron zębowych? Z uwagi na materiał, z którego są wytwarzane korony zębowe można zastosować omówiony tutaj poniżej prosty podział.

Podział koron zębowych – klinika Grodzisk Mazowiecki

Pierwszy rodzaj to korony zębowe porcelanowe. Mogą one być na podbudowie metalowej albo ceramicznej. Rdzeń metalowy jest polecany przez nas do zębów bocznych. Drugim bardzo istotnym rodzajem są korony porcelanowe na podbudowie metalowej wykonanej ze złota. Stomatolodzy w naszym Centrum Stomatologii Estetycznej Estetica w Grodzisku Mazowieckim z pewnością zalecą Państwu, żeby założyć je w sytuacji, gdy mają Państwo wyjątkowo zniszczone zęby. Złoto charakteryzuje się bardzo silnymi właściwościami przeciwpróchniczymi. Jednak powinni Państwo pamiętać o tym, że tego rodzaju korony zębowe wyglądają dużo mniej naturalnie. Korona zębowa ze złota nie przepuszcza światła w taki sposób, jak naturalny ząb. Nie polecamy ich tym, z Państwa, którzy mają alergię na metal, z oczywistych względów. 

Kolejny bardzo ważny model to korony zębowe pełnoceramiczne. Co możemy powiedzieć na ich temat? Przede wszystkim to, że charakteryzują się one wyjątkową estetyką. Tak naprawdę bardzo trudno jest je odróżnić od naturalnych zębów. Te korony zębowe bardzo często stosujemy do wypełnienia zębów przednich. Wtedy efekt końcowy jest naprawdę zachwycający. Korony pełnoceramiczne posiadają podbudowę z tlenku cyrkony. Dzięki temu są one również wyjątkowo wytrzymałe. Niestety mimo wszystko uważamy, że są one trochę mniej odporne na uszkodzenia niż korony metalowe. 

Jeszcze dosłownie jedno zdanie chcemy tutaj wspomnieć o koronach zębowych pełnometalowych. Ze względu na swoją bardzo słabą estetykę, są one coraz rzadziej stosowane. Zdecydowanie nie polecamy zakładania Państwu tego rodzaju koron zębowych. Warto być nowoczesnym i sięgnąć po jakąś bardziej innowacyjną metodę, jeżeli chodzi o uzupełnienia protetyczne. Ostatni już rodzaj, który chcemy tutaj omówić to korony zębowe kompozytowe oraz akrylowe. Oczywiście są to korony zębowe tymczasowe. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie ma możliwości założenia u Państwa koron zębowych porcelanowych, na przykład z uwagi na twardość materiału, to decydujemy się na uzupełnienie stałe za pomocą koron zębowych kompozytowych albo akrylowych.

Korony zębowe Grodzisk Mazowiecki - dla kogo są polecane

Tego rodzaju uzupełnienie protetyczne jest używane w naszym Centrum Stomatologii Estetycznej Estetica w Grodzisku Mazowieckim na przykład jako metoda rekonstrukcji zębów przeleczonych już kanałowo. Co więcej koronę zębową zakłada się też, gdy leczy się zęby z wrodzonym brakiem szkliwa. Korona zębowa może być pomocna też w przypadku, gdy konieczne jest odbudowanie zębów startych albo uszkodzonych. Jakie są pozostałe zalecenia do założenia koron zębowych? Jest ich kilka. Wymienimy tutaj je wszystkie. Oto one:

  • ochrona słabego zęba przed złamaniem,
  • umocowanie mostu protetycznego,
  • pokrycie implantu zębowego,
  • pokrycie zęba już wcześniej uszkodzonego (dzięki temu wszystkie zęby prezentują się o wiele bardziej naturalne),
  • szybsze przeprowadzenie leczenia ortodontycznego (korony zębowe można założyć również wtedy, gdy u pacjenta występują wady zgryzu i można je poprawić wykonując korektę tylko kilku zębów.

 

Korony zębowe - przeciwwskazania

Warto jeszcze wspomnieć kilka słów na temat przeciwwskazań do wykonania koron zębowych. Zanim zdecydują się Państwo na założenie koron zębowych, to jeden z naszych lekarzy stomatologów oceni kondycję konkretnego zęba albo zębów. Koron zębowych nie można wykonać w następujących przypadkach: pozostałość zęba, który znajduje się nad dziąsłem to mniej niż 2 lub 3 mm, zęby są bardzo mocno zniszczone przez próchnicę. Mówimy tutaj o takiej sytuacji, gdy próchnica dosięga już do poziomu dziąsła, a nawet jeszcze głębie. Wtedy niezbędne będzie wydłużenie korony klinicznej konkretnego zęba. W dalszej kolejności trzeba będzie wykonać koronę tymczasową. Po sześciu miesiącach lekarz stomatolog może zamocować koronę porcelanową. To już wszystkie przypadku, gdy nie można założyć korony zębowej.

Skrócony cennik usług

implantolog grodzisk mazowiecki implanty w grodzisku

Szwajcarskie implanty PREMIUM Straumann Implants dożywotnia gwarancja!! Periodontolog - sterowana regeneracja kości

Implantolog Grodzisk Mazowiecki – lnajlepsze implanty zębów w Grodzisku