Usunięcie zęba mądrości w Grodzisku Mazowieckim
Najczęstszą przyczyną, dla której pacjenci zgłaszają się z kłopotliwymi ósemkami jest stan zapalny tkanek w tej okolicy oraz dolegliwości bólowe. Jednak jeżeli pacjent chce wykonać tego rodzaju zabieg preferencyjnie, a jego przydatność jest potwierdzona przez lekarza stomatologa, to zachęcamy Państwa do jak najszybszego wyrwania ósemek. Wskazaniem do ekstrakcji ósemek może być również takie usytuowanie zębów, które uniemożliwia pacjentowi ich właściwe oczyszczanie, czyli szczotkowanie, nitkowanie przestrzeni, również tej za zębem mądrości. To zwiększa prawdopodobieństwo występowania próchnicy w tych zębach oraz w zębach sąsiednich, a co za tym idzie, może prowadzić do wytworzenia się stanu zapalnego i innych poważnych problemów zdrowotnych. Następnym wskazaniem do wyrwania ósemek jest niewłaściwy kierunek wyrzynania się zębów mądrości. Stany zapalne dziąsła oraz innych tkanek miękkich w okolicy zatrzymanego zęba mądrości mogą prowadzić do stałego, intensywnego bólu oraz bolesnego obrzęku błony śluzowej policzka oraz dziąsła. Może to też powodować u pacjentów trudności w jedzeniu.
Na czym polega wyrywanie ósemek?
Gdy dojdzie do jednoczesnego zapalnego podrażnienia mięśni, które są odpowiedzialne za proces żucia, to może dojść do powikłania nazywanego szczękościskiem. W bardzo dużym stopniu ogranicza on możliwość otwierania ust. Przewlekły stan zapalny czasami może prowadzić w kości do zmian zapalnych o charakterze ziarninowym albo torbieli. Te natomiast mogą być przyczyną zapalnego niszczenia kości, a co za tym idzie zmniejszenia wytrzymałości kości w obszarze, który jest objęty stanem zapalnym. Dlaczego warto jest przeprowadzić wczesną ekstrakcję ósemek? Nasi lekarze stomatolodzy często zalecają wybranie przez pacjentów ścieżki prewencyjnej, czyli wczesne usuwanie zębów mądrości. Dzięki temu pacjenci mogą uniknąć albo znacząco ograniczyć występowanie: ciągłym lub przemijających stanów zapalnych tkanek w okolicy trzeciego zęba trzonowego, powikłań zapalnych oraz innych poważnych problemów zdrowotnych na dalszych etapach życia.
Usuwanie ósemek w Grodzisku Maz. - kiedy warto przeprowadzić ekstrakcję zęba mądrości?
Zabieg chirurgicznego wyrywania ósemki może przebiec szybciej, jeżeli ząb nie został jeszcze zniszczony przez próchnicę albo gdy nie doszło jeszcze do infekcji bakteryjnych oraz innych powikłań. Najlepszą chwilą do wyrwania ósemki jest wiek młodzieńczy, to znaczy około 20 roku życia. Wtedy kończy się rozwój kostny u pacjenta. To dobry czas z uwagi na bardzo dużą ogólną wydolność młodego organizmu, szybkiego gojenie się ran oraz dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Jednak, gdy wystąpią wskazania do wykonania ekstrakcji, czyli usunięcia zębów mądrości, na przykład zaawansowana próchnica, zapalenie miazgi zęba albo duże rozchwianie zęba, na przykład w wyniku postępującej parodontopatii, tego rodzaju zabieg chirurgiczny przeprowadzamy również w późniejszych latach życia.
Usunięcie zęba mądrości - jak się do niego przygotować?
Jak powinni się Państwo przygotować do ekstrakcji zęba mądrości? Bez względu na wiek pacjenta zanim przeprowadzimy zabieg usunięcia trzeciego zęba trzonowego, tak samo jak przed wszystkimi innymi zabiegami chirurgicznymi, przeprowadzamy indywidualną i szczegółową diagnostykę. Obejmuje ona: RTG panoramiczne, RTG przylegające oraz stożkową tomografię komputerową. Czasami konieczne jest również zrealizowanie badań laboratoryjnych, między innymi badania krwi, na przykład po to, żeby określić poziom jej krzepnięcia. Wszystkie te badania zlecamy pacjentom, żeby zminimalizować ewentualne powikłania, jakie mogą wystąpić podczas zabiegu, bezpośrednio po nim i w późniejszym czasie.
Zabieg usunięcia ósemki Grodzisk Mazowiecki - jak przebiega?
Jak przebiega ekstrakcja zęba mądrości w Klinice stomatologicznej w Grodzisku Mazowieckim? Zabieg ekstrakcji ósemek jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, aby ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować odczuwanie przez pacjentów dolegliwości bólowych. Zabiegi ekstrakcji zębów mądrości mogą być całkowicie bezbolesne i robimy wszystko, aby właśnie tak było. Cały zabieg jest w minimalnym stopniu inwazyjny dla pacjenta. Tkanki w polu operacyjnym traktujemy z dużym szacunkiem. Mimo to pacjent może odczuwać nacisk, czasami nawet taki o dużym natężeniu, który jest wywierany za ząb usuwany oraz na przylegające do niego tkanki. Po chirurgicznym usunięciu zęba mądrości rana jest bardzo często zszywana.
Szwy są likwidowane zazwyczaj po siedmiu dniach. Czasami, w szczególnych sytuacjach, szwy są pozostawiane na dłuższy czas, na przykład na dziesięć dni. Pacjent musi postępować zgodnie z zaleceniami naszego lekarza stomatologa, jeżeli chodzi o spożywania posiłków oraz przestrzegać zakazu stosowania używek w ciągu pierwszych dni od usunięcia zębów mądrości. Pacjenci po zabiegu usunięcia zęba dostają od nas szczegółowe informacje w zakresie postępowania po zabiegu. W bardzo dużym stopniu od dbałości o okolicę rany pozabiegowej oraz systematyczne przestrzeganie zaleceń naszego lekarza stomatologa o specjalności chirurgicznej zależy jakość oraz szybkość gojenia.
Jakie są możliwe powikłania po usunięciu zęba mądrosći?
Muszą Państwo jednak pamiętać o tym, że powikłania mogą się zawsze zdarzyć. Nawet wtedy, gdy zabieg został przeprowadzony w stu procentach prawidłowo. Jak przebiega usunięcie zawiązka zęba, czyli germektomia? Zabieg usunięcia zawiązka zęba jest przeprowadzany w okresie wczesnego stadium mineralizacji tkanek zęba. Nie może być jeszcze uformowana strefa korzeniowa. Tego rodzaju ekstrakcję chirurgiczną przeprowadzamy wtedy, gdy są przesłanki, że w przyszłości może nie być wystarczającej ilości miejsca do całkowitego wyrznięcia trzeciego zęba trzonowego w łuku zębowym w żuchwie.