Usunięcie zęba mlecznego Grodzisk Mazowiecki

Ekstrakcja zębów mlecznych w Grodzisku Maz.

Procedura usuwania zębów mlecznych u dzieci ma pewne odmienności ze względu na specyfikę ich struktury. To skrajna metoda, bo wczesna utrata zębów ma negatywny wpływ na zgryz u dziecka. Podczas naturalnego procesu zmiany zębów prędzej, czy później żeby mleczne same wypadają. W ich miejsce rosną zęby stałe. Czasami jednak bywa tak, że trzeba dziecku wyrwać ząb mleczny. Do czego są maluchom potrzebne zęby mleczne?

stomatologia warszawa grodzisk mazowiecki

Usunięcie zęba mlecznego w Grodzisku Mazowieckim

Pojawienie się zębów mlecznych u dzieci jest związane po prostu z naturalną potrzebą. Szczęki małego dziecka są zbyt małe, żeby mógł się w nich zmieścić zestaw dorosłych, stałych zębów. Jednak zęby do przeżuwania są dziecku potrzebne tu i teraz. Tylko dzięki zębom może ono przejść na standardową dietę z gęstym jedzeniem. Kolejną funkcją zębów mlecznych jest przyczynienie się do właściwego rozwoju kości szczęki, przygotowania warunków, do wyrośnięcia w niej zębów stałych. To jest związane z koniecznością regularnego żucia pokarmów. Zęby mleczne pomagają w tworzeniu się aparatu szczękowego. To oczywiste, że zęby mleczne są przystosowane do wykonywania niezwykle ważnych funkcji. Z tego względu powszechnie panująca opinia, że nie ma nic złego w szybkiej utracie zębów mlecznych jest po prostu nieprawdziwa.

Ekstrakcja zęba mlecznego Grodzisk maz. - Kiedy usuwać ząb mleczny

Nasi dentyści dziecięcy zawsze starannie oceniają, czy konieczne jest przeprowadzenie ekstrakcji zęba mlecznego, czy też warto go jeszcze ratować za pomocą leczenia zachowawczego. I tutaj warto sobie odpowiedzieć na pytanie, kiedy leczyć zęby mleczne, a kiedy je usuwać? Na pierwszy rzut oka, chęć usunięcia chorego zęba, na zasadzie szybkiego pozbycia się problemu, jest całkiem logiczna. W dodatku takiego zęba można wyrwać dosłownie w czasie jednej wizyty u stomatologa. Natomiast w naszym nowoczesnym gabinecie stomatologicznym w Grodzisku Mazowieckim posiadamy również wszystkie niezbędne środki do szybkiego złagodzenia bólu u małego pacjenta. W dodatku pewnie większość z Państwa ma świadomość tego, że w miejsce zęba mlecznego szybko wyrośnie ząb stały. Czego chcieć więcej? Jednak w rzeczywistości przedwczesna utrata zęba u dziecka, może w przyszłości, przyczynić się do wielu problemów zdrowotnym.

Konsekwencje wczesnej ekstrakcji zęba mlecznego

Jakie są konsekwencje wczesnej ekstrakcji zęba mlecznego? Pierwszą z nich są zaburzenia gryzienia. Ekstrakcja zęba mlecznego uwolni przestrzeń, w której będą się stopniowo przemieszczały sąsiadujące zęby. W przyszłości, gdy wyrośnie ząb stały zamiast tymczasowego, to nie będzie miał on wystarczającej ilości miejsca do tego, żeby normalnie sobie rosnąć. Natomiast korygowanie zgryzu u dzieci to dosyć długi oraz skomplikowany proces. Dodamy również, że kosztowny. Kolejnym, już drugim powodem, dla którego nie warto za wcześnie wyrywać zębów mlecznych może być zaburzenie rozwoju aparatu szczękowo-twarzowego. Ekstrakcja zęba mlecznego może doprowadzić do tego, że tkanka kostka będzie niedostatecznie obciążona. Spowolni to jej wzrost oraz rozwój. W przyszłości może to być przyczyną braku wystarczającej ilości wolnego miejsca dla odpowiedniego wzrostu zębów stałych. Wtedy będzie konieczna wizyta w Klinice stomatologicznej w Grodzisku Mazowieckim. W praktyce oznacza to po prostu, że zęby Państwa dziecka będą krzywe i ich korekcja będzie się wiązała z koniecznością odbycia wielu wizyt u dentysty.

Wczesne usunięcie zęba mlecznego.

Wczesna ekstrakcja zęba mlecznego może prowadzić również do problemów z układem trawiennym. Jeżeli jeden z zębów do żucia został usunięty, to rezultatem tego będzie niewystarczające żucie pokarmu przez wiele miesięcy, a może nawet i lat. Może do prowadzić do wielu przewlekłych chorób układu pokarmowego. Dzieci, które miały wcześnie usunięte zęby mleczne mogą mieć również zaburzenia mowy. Przednie zęby stanowią część aparatu głosowego. Natomiast brak jednego albo więcej zębów na pewno wpłynie negatywnie na rozwój mowy. Niestety brak zęba mlecznego może u dziecka powodować też problemy natury psychologicznej. Brak zęba w strefie uśmiechu, może sprawiać, że będzie miało ono pewne trudności z komunikowaniem się z rówieśnikami. Może to mieć negatywny wpływ na poczucie własnej wartości u dziecka. Oczywiście, wczesna ekstrakcja zęba mlecznego będzie miała pewnego rodzaju konsekwencje. Czasami nawet poważne. Z tego względu nasi lekarze stomatolodzy w Grodzisku Mazowieckim głównie rozważają leczenie zębów mlecznych u dzieci. Tylko, gdy nie ma innego wyjścia, to zalecamy wyrwanie zęba mlecznego.

Ekstrakcja zęba mlecznego u dzieci Grodzisk Maz. - co bierzemy pod uwagę?

Przede wszystkim cechy anatomiczne zębów. Dziecięce zęby mleczne posiadają pewne cechy anatomiczne, które nasi lekarze stomatolodzy zawsze uwzględniają. Szczególnie wtedy, gdy ściany zęba są stosunkowo cienkie, a korzenie zębowe mogą sięgać głęboko i to jeszcze pod dużym kątem. Z tego względu ekstrakcja zęba mlecznego wymaga od lekarza stomatologa zastosowania specjalnych kleszczy, które eliminują możliwość uszkodzenia ścian zęba. Sama technika ekstrakcji ma za zadanie usunięcie zęba jednym ruchem. To sprawia, że dziecko będzie odczuwało tylko minimalny dyskomfort.

Bardzo ważna dla naszych lekarzy stomatologów jest również ulga w bólu dziecku. Znieczulenie do ekstrakcji zęba mlecznego nie zawsze jest konieczne. Jeżeli ząb będzie osadzony luźno na prawie rozpuszczających się korzeniach, to wyrwanie zęba nie będzie wymagało podawania żadnego specjalnego znieczulenia. Najczęściej wystarczające będzie pozytywne nastawienie dziecka do zabiegu oraz odpowiednia postawa wobec niego lekarza stomatologa.

Chcemy tutaj bardzo mocno podkreślić, ze dokładamy wszelkich starań, aby niezależnie od przeprowadzanego zabiegu każdym maluch mógł się czuć w naszym centrum spokojnie i bezpiecznie. Kompleksowa ekstrakcja zęba mlecznego albo usunięcia nerwu może być związana z koniecznością zastosowania u dziecka znieczulenia miejscowego. Potrzebna dawna jest obliczana dla każdego małego pacjenta indywidualnie, z wzięciem pod uwagę parametrów dziecka i stopnia skomplikowania zabiegu. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z Kliniką stomatologiczną w Grodziski Mazowieckim.

Skrócony cennik usług

implantolog grodzisk mazowiecki implanty w grodzisku

Szwajcarskie implanty PREMIUM Straumann Implants dożywotnia gwarancja!! Periodontolog - sterowana regeneracja kości

Implantolog Grodzisk Mazowiecki – lnajlepsze implanty zębów w Grodzisku