Logopeda Grodzisk Mazowiecki

Logopeda w Grodzisku - korygowanie wad wymowy

Logopeda jest nie tylko terapeutą zajmującym się korygowaniem wad wymowy. Pomaga on namierzyć oraz zlikwidować bariery w komunikacji językowej, które mogłyby zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny oraz społeczny dziecka. Nasz logopeda w Grodzisku Mazowieckim posiada usystematyzowaną wiedzę z bardzo różnych zakresów. Na tej podstronie wyjaśnimy Ci, z jakimi problemami możesz udać się do logopedy.

logopeda grodzisk mazowiecki

Logopeda w Grodzisku Mazowieckim

Lekarz logopeda Grodzisk Mazowiecki zajmuje się diagnozowaniem i na dalszym etapie leczeniem wad wymowy. Jego zadaniem jest analizowanie mowy rozumianej jako przekazywanie oraz odbiór informacji. Mamy tutaj na myśli po prostu codzienne porozumiewanie się. Zaburzenia mowy mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Najpierw lekarz logopeda powinien je znaleźć, a dopiero na późniejszym etapie zająć się ich właściwym leczeniem. Z tego względu nasz lekarz logopeda posiada bardzo rozbudowaną wiedzę z zakresu medycyny, psychologii oraz pedagogiki.

Chcielibyśmy tutaj dodać, że oprócz leczenie wad wymogi lekarz logopeda może podejmować się również pracy z dziećmi dwujęzycznymi, zespołem Aspergera oraz autyzmem. Do naszego logopedy zapraszamy również maluchy, które mają problem z jąkaniem się i niedosłyszące. Wizyta u logopedy będzie bardzo dobrym wyborem również dla dyslektyków.

Logopeda może pracować również w poradniach specjalistycznych, w szkołach, w przedszkolach, w ośrodkach szkolno-wychowawczych, jak również w szpitalach na oddziałach laryngologicznych i neurologicznych. Terapia wad wymowy jest też bardzo potrzebna w przypadku leczenia wad zgryzu. Logopeda i ortodonta współpracują ze sobą, żeby zapewnić naszym pacjentom jak najlepsze efekty.

Logopeda - objawy, kiedy warto się udać do logopedy w Grodzisku Maz.?

Z pewnością nie powinni Państwo liczyć na to, że dziecko samo wyrośnie z wady wymowy. Powinni Państwo skorzystać z konsultacji u logopedy, gdy zaobserwują Państwo pewne niepokojące symptomy u Państwa dziecka.

Pierwszym takim objawem są zmiany anatomiczne w zakresie aparatu artykulacyjnego, nieprawidłowa budowa języka, na przykład za krótkie wędzidełko językowe, wada zgryzu, anomalię zębowe albo podejrzewane upośledzenie słuchu fizycznego. Gdy zauważą Państwo, że rozwój psychomotoryczny oraz emocjonalny dziecka następuje wolniej niż u jego rówieśników, to zachęcamy Państwa do zapisania się do naszego logopedy.

Niepokojącym sygnałem jest również sytuacja, gdy wymowa dziecka nie spełnia standardów rozwoju mowy, który jest przypisany do konkretnego wieku. Kolejnym niezwykle niepokojącym objawem jest nieprawidłowe oddychanie, połykanie i ssanie u noworodka. Gdy nie są te funkcje odpowiednio wykształcone, to może to mieć negatywny wpływ na wymowę dziecka w jego późniejszym życiu.

Logopeda - Prawidłowy rozwój mowy u dziecka

Jaki powinien wyglądać prawidłowy rozwój mowy u przedszkolaka? Żeby się tego dowiedzieć, to powinni Państwo porównać umiejętności swojego dziecka z przyjętymi przez logopedów normami wiekowymi. Dziecko, które ma skończone 3 lata powinno wymawiać właściwie między innymi wszystkie samogłoski, zarówno ustne, czyli a, o, e, u, i, y) jak i nosowe. To znaczy ą i ę. Kolejną kategorią, która powinna być wymawiana przez malucha w wieku 3 lat są spółgłoski dwuwargowe twarde oraz zmiękczone, czyli m, m’, b, b’, p, p’ oraz spółgłoski wargowo- -zębowe twarde oraz zmiękczone, czyli f, f’, w, w’. Dziecko w wieku trzech lat musi również umieć prawidłowo wymawiać spółgłoski środkowojęzykowe, czyli ś, ź, ć, dź, ń oraz spółgłoski tylnojęzykowe twarde i zmiękczone, takie jak na przykład k, k’, g, g’, ch, ch’).

Kolejną niezwykle istotną grupą spółgłosek, które powinny być wymawiane przez trzyletnie dziecko są spółgłoski przedniojęzykowo- zębowe, czyli t, d, n oraz spółgłoski przedniojęzykowo- dziąsłowe twarde i zmiękczone. Zaliczamy do nich l i l’. Ostatnią grupą są półsamogłoski, czyli ł i j. A jakie umiejętności musi mieć dziecko, które jest już w wieku 4 lat? W czterolatka stopniowo zaczynają się już utrwalać głoski, czyli s, z, c, dz. Zaczyna ono również wymawiać głoskę r. Głoski sz, ż, cz, dż zastępowane są ciągle przez głoski s, z, c, dz bądź ś, ź, ć, dź. A jak to wygląda w przypadku pięciolatka? W tym wieku u dziecka zaczynają ustalać się głoski sz, ż, cz, dż. Powinno ono również poprawnie wymawiać głoskę r.

Natomiast sześcioletnie dziecko powinno mieć już dobrze opanowaną mowę pod względem dźwiękowym. Powinni Państwo pamiętać o tym, że na tym etapie mowa dziecka nie będzie jeszcze doskonała. Czasami u takiego malucha grupy spółgłoskowe są jeszcze upraszczane. Często zniekształca on również liczne wyrazy. Najtrudniejsze dla dziecka na świecie są dźwięki sz, ż, cz, dż i r. Zastępuje je ono łatwiejszymi głoskami, czyli s, z, c, dz lub l, j. Pewnie nie raz słyszeli już Państwo jak wysławiają się sześciolatki i wiedzą Państwo, że nadal są chwile, gdy trudno jest zrozumieć takie dziecko.

Logopeda Grodzisk Maz. - znalezienie przyczyny zaburzeń mowy

Zdecydowanie bardzo często do naszego logopedy przychodzą dzieci z wadami wymowy oraz z zaburzeniami artykulacji. Żeby można było ustalić skuteczną terapię, to nasz lekarz specjalista najpierw musi poznać małego pacjenta. Wizyta zaczyna się od obejrzenia przez niego narządów mownych oraz sprawdzenia ich motoryki. Niewłaściwa budowa może odnosić się na przykład do języka. Może być on za mały, za duży albo mieć za krótkie wędzidełko językowe. Wady budowy mogą odnosić się też do podniebienia miękkiego i twardego. Mamy tutaj na myśli różnego rodzaju rozszczepy. Wady wymowy mogą być spowodowane też uzębieniem. Właśnie z tego powodu w naszej Klinice w Grodzisku Mazowieckim na stałe współpracujemy z logopedą.

Skrócony cennik usług

implantolog grodzisk mazowiecki implanty w grodzisku

Szwajcarskie implanty PREMIUM Straumann Implants dożywotnia gwarancja!! Periodontolog - sterowana regeneracja kości

Implantolog Grodzisk Mazowiecki – lnajlepsze implanty zębów w Grodzisku