Ortodoncja - ortodonta Grodzisk Mazowiecki

Leczenie wad zgryzu w każdym wieku

Ortodoncja to ogólnie mówiąc dziedzina stomatologii, obejmująca swym zasięgiem leczenie wad zgryzu. Nie jest to jednak problem tylko estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim problem zdrowia całej jamy ustnej. Każde zaniedbanie pociągać może za sobą poważne konsekwencje. Początkowo bowiem nawet niewielkie nieprawidłowości ułożenia zębów, skutkować mogą z czasem ich ścieraniem się, odsłanianiem szyjek zębowych i w konsekwencji zanikami kości wokół zębów, czy przeciążeniami w stawach skroniowo-żuchwowych.

ortodonta grodzisk mazowiecki

Ortodoncja w Grodzisku Mazowieckim

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korygowaniem niewłaściwego ustawienia zębów oraz szczęk. Zęby skrzywione i zęby, które nie pasują do siebie, są bardziej skomplikowane w czyszczeniu, są też narażone na ich utratę w wyniku próchnicy zębów oraz chorób przyzębia. Dodatkowo obciążają one mięśnie żwacze, co może powodować bóle głowy, zespół SSŻ oraz bóle szyi, barków i kręgosłupa. Skrzywione lub znajdujące się w nieodpowiednim miejscu zęby mogą również niekorzystnie wpływać na wygląd całej twarzy. Korzyści z leczenia ortodontycznego to poprawa stanu zdrowia jamy ustnej, poprawa wyglądu twarzy oraz większe szanse na zachowanie swoich zębów przez całe życie. 

Dla kogo polecamy leczenie ortodontyczne? Tylko jeden z naszych dentystów lub ortodontów jest w stanie stwierdzić, czy odniosą Państwo korzyści z przeprowadzonego leczenia ortodontycznego. Na podstawie badań diagnostycznych, które zawierają pełen wywiad medyczny oraz stomatologiczny, badania kliniczne, gipsowe odciski uzębienia, specjalne badania rentgenowskie oraz zdjęcia, nasz dentysta lub ortodonta może podjąć decyzję, czy trzeba zastosować leczenie ortodontycznie. Ortodonta jest odpowiedzialny również za opracowanie planu leczenia dopasowanego do Państwa indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Osobami, które są najbardziej predysponowane do przeprowadzenia u nich leczenia ortodontycznego, są wszyscy Ci z Państwa, którzy skarżą się na wiele z poniższych objawów. Pierwszym z nich jest przodozgryz górny. W nim górne zęby przednie są wysunięte zbytnio do przodu, czy wystają ponad zębami dolnymi.

Drugim bardzo często spotykanym problemem jest wysunięcie żuchwy, czyli wygląd buldoga. W tym przypadku zęby dolne są wysunięte za bardzo do przodu albo zęby górne są za bardzo z tyłu. 

Trzecim problemem jest tak zwany zgryz krzyżowy. W nim zęby górne zachodzą trochę z przodu zębów dolnych przy zwykłym gryzieniu. Czwartym już problemem ortodontycznym jest zgryz otwarty. W nim wolna jest przestrzeń między powierzchniami gryzącymi zębów przednich i bocznych. Zęby tylko stykają się ze sobą. U naszych pacjentów w niektórych przypadkach możemy zaobserwować również przemieszczanie się linii środkowej. W tym przypadku środek zębów górnych przednich nie jest położony w jednej linii ze środkiem zębów dolnych przednich. 

Kolejnym problemem ortodontycznym mogą być szpary. Są to przestrzenie lub odstępy między zębami, które wynikają z utraty zębów lub z sytuacji, w której zęby nie wypełniają do końca jamy ustnej. Bardzo często spotykane jest również stłoczenie zębów. Występuje ono wtedy, gdy zębów jest zbyt dużo. Po prostu nie mieszczą się one w wyrostku zębodołowym.

Na czym polega leczenie ortodontyczne - aparaty ortodontyczne

Występuje bardzo wiele różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, zarówno stałych, jak i ruchomych, które są przeznaczone do przemieszczania zębów, ćwiczenia mięśni oraz wpływania na wzrost szczęk. Urządzenia te działają przez wywieranie subtelnego wpływu na zęby oraz na szczęki. Skuteczność metod ortodontycznych zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia Państwa problemu. 

Aparaty stałe dzielą się na kilka rodzajów. Pierwsze z nich to aparaty ortodontyczne. Najczęściej są to urządzenia stałe, które są złożone z pierścieni, drutów oraz zamków. Pierścienie są mocowane wokół zębów i są wykorzystywane jako miejsce zakotwiczenia aparatu. Natomiast zamki są bardzo często przyklejanie do przedniej części zębów. Łuki z drutu przechodzą przez zamki oraz są mocowane do pierścieni. Zaciśnięcie łuku z druku, sprawia, że jest wywoływany nacisk na zęby. Prowadzi to do stopniowego przemieszczania się zębów do odpowiedniego umieszczenia. Zamki są zazwyczaj regulowane, co miesiąc w taki sposób, żeby otrzymać jak najlepsze rezultaty. Leczenie ortodontyczne za pomocą tego aparatu może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. 

Wykorzystywane w dzisiejszych czasach aparaty ortodontyczne są mniejsze, lżejsze i wyglądają bardziej estetycznie, niż jeszcze kilka lat temu. Dla dzieci oferujemy aparaty ortodontyczne w jasnych kolorach, jak również w bardziej wyraźnych stylach. Jednak tę drugą propozycję zarezerwowaliśmy dla osób dorosłych, które lubią wyróżniać się w tłumie. 

Drugim bardzo ważnym rodzajem są specjalne aparaty stałe. Wykorzystane są one do kontrolowania niepożądanych nawyków, na przykład ssania kciuka albo popychania zębów językiem. Urządzenia tego rodzaju są mocowane do zębów przy użyciu pierścieni. Ze względu na to, że tego rodzaju aparaty ortodontyczne są niezwykle niewygodne w czasie jedzenia, to nasz gabinet dentystyczny traktuje je jako ostateczność. 

Trzeci rodzaj jeżeli chodzi o aparaty stałe to stałe aparaty utrzymujące odstęp. Gdy dziecko wcześnie straci ząb, to stosujemy aparat ortodontyczny utrzymujący odstęp do czasu wyrośnięcia zęba stałego. Do zęba, który znajduje się obok wolnego miejsca przymocowywany jest pierścień oraz rozciąga się drut do zęba po przeciwnej stronie niezajętej przestrzeni

Aparaty ortodontyczne ruchome - rodzaje aparatów

Aparaty wyrównujące typu aligner są dobrą alternatywą dla klasycznych aparatów ortodontycznych dla osób dorosłych. Szeregowe aparaty wyrównujące bardzo często stosowane są przez ortodontów do przemieszczania się zębów, w taki sam sposób, jak jest to wykonywane w przypadku aparatów stałych. Jednak tutaj nie ma żadnych metalowych drutów, ani zamków. Aparaty wyrównujące są praktycznie niewidoczne. Pacjent może je wyjąć na czas jedzenia, szczotkowania zębów albo czyszczenia ich nicią dentystyczną. Kolejny rodzaj aparatu ortodontycznego ruchomego to  aparaty utrzymujące odstęp. Funkcja tych urządzeń jest taka sama jak w przypadku stałych aparatów utrzymujących odstęp. Są one wyprodukowane z dopasowanej do szczęki akrylowej podstawy i drucianych odgałęzień. Są one umieszczane między poszczególnymi zębami, żeby zachować pomiędzy nimi przestrzeń.

Leczenie wady zgryzu u pacjentów w każdym wieku

Korekta wady zgryzu to nie tylko to, co najbardziej interesuje pacjentów- prostowanie zębów, ale przede wszystkim to poprawa funkcji narządu żucia oraz wymowy. To także mniejsza skłonność do próchnicy, mniejsze ryzyko odsłaniania się szyjek zębowych, mniejsza tendencja do odkładania się kamienia nazębnego, czy chociażby mniejsze ryzyko rozwoju chorób przyzębia (paradontozy).

Obecnie wiek pacjenta nie ma większego znaczenia. Leczymy pacjentów od 2 do nawet 80 roku życia. To co nas wyróżnia to stosowanie nowoczesnych rozwiązań opartych na wieloletnich doświadczeniach własnych w leczeniu wad zgryzu, nawet tych najbardziej skomplikowanych, o trudnym rokowaniu.

Skrócony cennik usług

implantolog grodzisk mazowiecki implanty w grodzisku

Szwajcarskie implanty PREMIUM Straumann Implants dożywotnia gwarancja!! Periodontolog - sterowana regeneracja kości

Implantolog Grodzisk Mazowiecki – lnajlepsze implanty zębów w Grodzisku